Türkiye’nin En Yaşlı Erasmus Proje Eğitmeni

86 yaşındaki Teslime Çetin'in, geçtiğimiz günlerde koordinatörlüğünü Estonya'nın yaptığı; Türkiye, Bulgaristan, Portekiz ve Polonya'nın ortağı olduğu Antalya'da düzenlenen "Nature, Traditions and Identity in Youth" (Gençlikte Doğa, Gelenekler ve Kimlik) projesinde eğitimci olarak yer alması, medyada hatırı sayılır derecede bir yansıma oluşturmuştu.

Okuma-yazma bilmeyen ve 15 yaşından bu yana halı dokuyan Teslime teyze, gençlik yıllarında öğrendiği ve hala devam ettirdiği dokuma sanatını gençlere aktarmak amacıyla okuma-yazma öğrenmiş, daha sonrasında da projeye gönüllü olmuş. Bu durum, yaşın sadece bir sayıdan ibaret olduğunu göstermekte ve Teslime teyzenin özellikle projelere katılım sağlayamadığı için sabırsızlanan kişilerin örnek alması gereken biri olduğunu düşünüyorum.

Antalya Spor Lisesi öğrencisi olan kızlara geleneksel dokuma sanatı öğreten Teslime teyze, "Eski nesillere geri dönüş yaparak daha çok işler yapsınlar istiyorum. Halı da dokusunlar, öğrensinler. Bu çocuklarımız okuyacaklar. Doktor, avukat, öğretmen olacaklar ama bu işleri de öğrenmeleri iyi olur. Ben de bu işleri öğretmeye geldim." diyerek zanaat öğrenmenin önemine dikkat çekiyor ve bu proje ile  Türk geleneğinin unutulmaya yüz tutmuş dokuma sanatının Avrupa'ya tanıtılmasını amaçlıyor.

"Benim evime de buyursunlar, gelsinler. Orada da birlikte tezgahımda oturalım, dokuyalım." sözleriyle samimi tavrını çok içten bir şekilde ekranlara yansıtan ve kültürlerarası etkileşim adına faydalı olmaya çalışan Teslime teyzeye en içten dileklerimizle teşekkür ediyoruz. 

Bu İçeriği Puanlayın
+1
110
+1
85
+1
93
+1
2
+1
-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir