Temiz Üretim, Greenwashing’e Karşı!

grnwshng pp

İklim değişikliği, küresel ısınma, biyolojik çeşitliliğin yok olması, hava kirliliği, doğal kaynakların tükenmesi ve sera gazı birikimi gibi konularda ciddi endişelerin artması tüketicilerin çevre dostu ürünlere olan talebinin de çoğalmasına neden oldu. Maalesef bir ürünün çevre dostu olup olmadığı anlamak o kadar kolay değil. Bilinçli tüketicilerin daha sadık ve diğer tüketicileri de etkileme potansiyeli yüksek olduğu gerçeğiyle beraber bazı markalar, ürünlerini ve üretim süreçlerini daha yeşil bir hale getirirken bazıları ise yeşilmiş gibi göstermeyi tercih ediyor.

Greeenwashing’e Dikkat!

Pek çok şirket, toprak tonlu ambalajlarla, ağaç resmi içeren bir etiketle ve içinde doğa, yeşil, mavi gibi kelimeler içeren sloganlarla ürünlerinin çevreye karşı sorumlu olduğunu düşündürtmeye çalışacaktır. Kaçınabileceğimiz yanıltıcı pazarlama yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • Geniş kapsamlı ifadeler: Net bir anlamı olmayan ifadelerle pazarlanan ürünler yerine (çevre dostu, tamamen doğa gibi) daha spesifik (%100 geri dönüştürülmüş malzemeden) ifadeleri tercih etmek
 • Diğer her şey yeşil karşıtıyken, tek bir yeşil özelliğin vurgulanarak ürünün parlatılması
 • Akademik ve bilimsel bir dille yapılan açıklamalar
 • Sahte ve tanınmayan kaynakların onayladığı çevreye duyarlı ürün sertifikaları
 • Hiçbir destekleyici açıklama veya kanıt olmadan ortaya atılan iddialar
 • Daha iyi bir alternatif olarak gördüğümüz için tereddütsüz aldığımız ürünler (örneğin: enerji tasarruflu ampüller)

Temiz Üretim Yaklaşımları

Temiz (sürdürülebilir) üretim, daha iyi çevre standartlarına ulaşmayı hedefleyen devamlı bir süreçtir. Ürün, üretim ve geliştirme süreçlerinin her aşamasında kirliliğin önlenmesi anlamlarına gelir. Temiz üretim, firmada birkaç uygulama ile sınırlı kalabilecek bir konu olmamalı, firmanın yönetim ve üretim süreçlerine entegre bir yaklaşım olarak sürdürülebilir olmalıdır. Bir ürün/hizmet şu kriterleri karşılıyor olmalıdır:

 • Toksik maddeler ve ozon tabakasını incelten maddeler içermez.
 • Geri dönüştürülebilir veya geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiştir.
 • Yenilenebilir malzemelerden (bambu, yün, pamuk gibi) yapılmıştır.
 • Aşırı ve gereksiz paketleme yapılmaz.
 • Türün tek seferlik kullanılmaya değil, tekrar kullanılmaya uygun tasarlanmıştır.

Bir şirketin çevre dostu olup olmadığını anlayabilmek için ürünlere verilen sertifikaları ve bu sertifikaların güvenilirliğini kontrol edin. Ayrıca, şirketlerin sürdürülebilirlik çalışmalarına ödüller verilip verilmediğini de kontrol edebilirsiniz. Çoğu şirketin çevre dostu uygulamalarına web sitelerinden ulaşabilirsiniz. Şirket dışından birinin gözlemleri ne kadar daha güvenilir olsa bile, kendi hakkında söyledikleri de şirketi tanımak açısından yardımcı olabilir. Yayımlanan kurumsal sosyal sorumluluk raporları veya sürdürülebilirlik raporları inceleyebilir, büyük olasılıkla gerçeklere ve istatistiklere buralardan ulaşabilirsiniz.

- Pelin Duruksu

Bu İçeriği Puanlayın
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.