Pomodoro Tekniği ile Zaman Yönetimi

Pomodoro tekniği 1980’lerin sonunda Francesco Cirillo tarafından bulunan, 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalardan oluşan çalışma tekniğidir. Bu teknik, uzun süreli çalışmalarda dikkat kaybını önlemeyi amaçlarken çalışmayı da daha eğlenceli bir hale getiriyor. İlk bakışta çalışmaya çok sık ara verilen bir teknik olarak algılansa da, verilen bu aralarla dikkat taze tutuluyor.

Sabahleyin masaya oturup 3-4 saat çalıştığımızda çok efektif olduğumuzu düşünsek bile gün sonunda belirlediğimiz görevlerin ne kadarını bitirdiğimize göz atmak, ne denli odaklandığımızı göstermeye yetecektir. Burada ayırt edilmesi gereken efektif çalışmanın masadan kalkmadan çalışmak değil, çalışma saatlerini verimli geçirmek olduğudur. Çünkü bu uzun saatli çalışma içerisinde: gelen arama ve mesaj, anlık sosyal medya kontrolü, bir aile bireyinin odaya gelmesi ve benzeri sebepler çalışma anında dikkatimizi dağıtacak ve kendimizi tekrar çalışmaya odaklamak zaman alacaktır. 

Bir yandan bekleyen görev listesi, bir yandan dikkati yeniden çalışmaya verme zorluğu derken çalışmada motivasyon düşüklüğü yaşanır. Tam olarak bu durumda zaman yönetimini kolay ve eğlenceli bir hale getiren Pomodoro Tekniği devreye girer. Burada yapmaya çalıştığımız şey 25 dakika boyunca gerçekten kesintisiz şekilde tek bir görev üzerinde çalışmaktır. Önemli olan dışarıdan gelen uyarılara kafa yormadan bütün dikkatimizi önümüzdeki işe vermektir. 25 dakika içinde harici bir şekilde göreve ara vermemiz gerekirse zaman durdurulmalı, bitince kalınan yerden devam edilmelidir. 5 dakikalık molalar asla aksatılmamalıdır. 

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

  1. O gün için yapılacaklar listesi yapmak ve alarm saati ayarlamak 

2. Telefon bildirimlerini sessize almak veya telefonu erişilemeyecek bir yere koymak  

3. Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlamak ve çalana kadar tek bir göreve odaklanmak

Ekran görüntüsü 2021-07-27 103226

4. Süre bittiğinde 1 pomodoro’yu işaretlemek ve tamamlanan görevi kaydetmek

 

5. 5 dakikalık bir ara vermek

 

6. 4 pomodoro’dan sonra 15-30 dakikalık uzun bir ara vermek

Bu İçeriği Puanlayın
+1
214
+1
504
+1
56
+1
21
+1
10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir