PMI ENDEKSİ NEDİR?

Şirket dediğimizde çoğumuzun aklına şirketi oluşturan departmanlar gelir. Bunların da başında satış, pazarlama, üretim, finans gibi başlıklar önde gelir. Fakat satın alma departmanı ilk düşüncede birçoğumuzun aklına gelmez. Hatta bazılarımız için bu departman gereksiz gelebilir. Satın alma departmanın ne iş yaptığı, hangi durumlarda nasıl hareket ettiği ve şirketin diğer departmanlarıyla uyumu; şirketin verimli bir bilançoya sahip olabilmesi konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. 

PMI endeksinin ne olduğunu açıklamadan önce, satın alma departmanın ne işe yaradığını bilmek, bu konuya hakim olabilmemiz adına daha sağlıklı olacaktır. Satın alma departmanları, şirketin diğer bölümlerinden gelen ihtiyaçları (mal veya hizmet) tedarik etmek ve ilgili departmana yönlendirmekle görevlidir.

Yani bir A şirketinin finans departmanında kullanılmak üzere on tane bilgisayara ihtiyacı olduğunu düşünelim. Bu on bilgisayar talebi, satın alma tarafına iletilir ve satın alma çalışanları, tedarikçilerine bu talebi gönderir. Tedarikçiler, bu ürünleri satabilecekleri minimum fiyat tekliflerini sunar. Satın alma çalışanları, bu fiyatlar arasından zamana ve bütçeye göre en uygununu seçer ve talep kadarını tedarik eder. Bir satın alma departmanın işleyişi kabaca bu şekildedir. 

Her departmanın olduğu gibi satın alma departmanın da şefleri ve müdürleri vardır. PMI endeksinde kilit rol, satın alma müdürlerindedir. Çünkü PMI, Türkçe çevirisinde de olduğu gibi “Satın Alma Yöneticisi Endeksi”dir. Bu endeks, bize satın alma yöneticilerinin mal ve hizmet alma eğilimlerini gösterir. Bu endeksin neden bu kadar önemli olduğu garipsenebilir. Ancak PMI endeksi, tek bir şirket değil, bütün şirketler için uygulandığında ülkenin ekonomisinin de eğilimi ortaya çıkmış olacaktır.

Örneğin bir enerji üretim şirketini düşünelim. Bu şirketin tek başına gelecek ay satın alacağı hizmet veya malları tahmini olarak belirtmesi çok büyük bir veri olmayacaktır. Ancak enerji sektöründeki şirketlerin yüzde doksanı bu tahminlerini belirtirse, koca bir sektörün ekonomik eğilimini anlatabilir. Bu eğilime bakılarak, sektörün ve diğer sektörlerin de bu endekse katılıp veriler sunmasıyla beraber elimizde ülke ekonomisinin durumu hakkında, üzerine yorumlar yapılabilecek doneler olur.

Türkiye’de enerji sektöründe birçok şirketin, yeni siparişler vermediğini ve alımları düşürdüğünü varsayalım. Böyle bir durumda enerji sektörü, bir kriz dolayısıyla ya da geleceğe yönelik riskli durumlar dolayısıyla satın alma yapmıyor olabilir. Herhangi bir sebepten bu seviyenin düşmesi, ülkenin istihdamında ve bu şirketlerin ekonomiye kazandırdığı verimlilik açısından zararlı olacaktır. 

PMI endeksi 1 ile 100 arasında değer alır. 50 üzeri puanlar önceki döneme göre daha iyi bir durumu ifade ederken 50’den düşük puanlar da bir önceki aya göre gerilemeyi ifade eder. Gelelim ülkemizin bu endeksteki yerine:

YIL TÜRKİYE AMERİKA
    PMI PMI
2017(Aralık) 54.9 55,1
2018(Aralık) 44.2 53,8
2019(Aralık) 49.5 52,4
2020(Aralık) 50.8 57,1
2021 (Haziran) 51,3 62,1

İnvesting verileri kullanılarak hazırlanmıştır.

Görüldüğü gibi ülkemizin ekonomik koşullarına paralel olarak, endeks de dalgalı bir ilerlemeye sahip. Aynı dönemde Amerika’nın da bir düşüş içinde olup toparlanması dikkat çekicidir. Bununla beraber Amerika’nın daha hızlı yükselmesi kurumlarının, dolayısıyla da ekonomisinin gücünü göstermektedir. 

PMI endeksi birçok yatırımcının, yatırım öncesinde incelediği; birçok analistin ülke ekonomilerinde analiz yaparken kullandığı en önemli endekslerden biridir. Satın alma işlemi ekonomiyi canlı tutan döngünün en önemli zincirlerindendir. 

KAYNAKÇA:

Finanscepte. (tarih yok). PMI ENDEKSİ NEDİR?: https://finanswebde.com/pmi-endeksi-nedir/b/5e845f8fbcabd80038b6e9fe adresinden alındı

İnvesting.com. (2021, 01 07). Türkiye İmalat PMI: https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-manufacturing-pmi-1305 adresinden alındı

İnvesting.com. (2021, 01 07). ABD - Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI): https://tr.investing.com/economic-calendar/manufacturing-pmi-829 adresinden alındı

Bu İçeriği Puanlayın
+1
1.2k
+1
568
+1
852
+1
153
+1
13

Hasan Yılmaz

“Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisiyim. İktisadi ve tarihi konuları araştırmak hobilerim arasında. Güncel sorunların sebeplerini araştırıp, insanlara olabildiğince anlaşılabilir bir şekilde anlatmaktan çok zevk alırım. Yeni şeyler keşfetmeyi seviyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir