Mutluluk Oranı

Geçtiğimiz yılda (2020) patlak veren pandemi dolayısıyla dünyanın birçok yerinde insanlar bunalıma girdi, mental sağlık problemleri yaşadı ve intihar sayılarında artış görüldü. Peki, ülkemizde durum nedir? Ülkemizdeki mutluluk ya da mutsuzluğun sebebini pandemiye bağlamak ne ölçüde doğru olacaktır?  

Önce dünyanın farklı ülkelerindeki mutluluk oranlarını sıralayıp daha sonra ülkemizin oranı ile karşılaştıralım. Mutluluk sıralamasında birinci sıra Finlandiya’nın. Finlandiya’yı takip ederek ikinci sıraya yerleşen ülke, Danimarka olmuştur. Her yönüyle bizi kıskanan Alman vatandaşları, mutluluk oranında 13. sırada yer alırken, çalışkanlığın simgesi olan Japon vatandaşları listede 56. Sırada yer almakta.

Şimdi de can alıcı soruya geldik. Biz kaçıncı sıradayız ve bizi hangi ülkeler takip etmektedir? 2020 World Happiness Report verilerine göre Türkiye, 149 ülke arasında 104. sırada yer almakta. Ülkemizi takip ederek 105. sıraya yerleşen ülke ise Pakistan. 2017-19 dönemleri arasında 153 ülke arasından 93. sırada yer alan ülkemiz, bir yılda tam 11 basamak gerileyerek ciddi bir düşüş yaşamıştır.  

Dünyanın çeşitli ülkeleri ile kıyaslanınca, ülkelerin farklı iklim koşullarına veya yaşam şartlarına maruz kaldığı bir gerçektir. Fakat aynı ülke, kendi koşullarına yani yıllardır içerisinde bulunduğu düzene ayak uyduramıyor ve yıldan yıla halkının mutluluk oranını arttıramıyorsa, bu ülkenin başka ülkelere göre düşük sıralarda yer alması bir eşitsizlik olarak algılanamaz. Biz de ülkemizin durumunu daha iyi anlayıp özeleştiri yapabilmek adına bu verilere bir göz atabiliriz. 

TÜİK tarafından yayınlanan verilere göre, Türkiye’de mutluluk oranı 2003 yılında %59,6’dır. Ülkemizin 2001 krizinden yavaş yavaş çıkmasıyla beraber, ekonominin rahatlaması ve belirsizliklerin gitgide azalması ile halk içindeki mutlu insanların sayısı artmıştır. Bu artış zaman zaman düşse de, 2012 yılında %62,1’i görmüştür. Bu tarih sonrasında ülkemizin mutluluk oranı, sürekli olarak bir düşüş içerisine girmiş ve 2020 yılında, 2003 yılının da gerisine düşerek %48,2 seviyesine gerilemiştir.

Yazımızın başında sorduğumuz soruya bir cevap niteliğinde olan bu veriler, bize açıkça şunu söyler: “Pandemi süreci, bütün dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkilemiş ve mutluluk oranına bir düşüş olarak yansımıştır. Fakat pandemi patlak vermeden tam sekiz yıl önce Türkiye’de mutsuz insanların sayısı sürekli olarak artışa geçmiş ve bu düşüş başlamıştır. Bunun sonucunda bu mutsuzluğun veya mutluluğun asıl sebebinin pandemi olmadığı; pandemi sürecinin tek etkisinin, mutluluk oranının düşüş hızını arttırdığı açık bir şekilde anlaşılır.”

Ülkemiz adına öz eleştiri yapmamız gerekirse kısa süreli sorunlardan oluşan sonuçları tedavi etmek yerine, bu sonucun temelde nereden destek aldığını anlamaya çalışarak üzerine gidilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Mutsuz olmak sizin suçunuz değil ama mutsuz kalmak sizin suçunuz!

KAYNAKÇA:

TÜİK. (2021, 02 18). Yaşam Memnuyieti Araştırması,2020: https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Yasam-Memnuniyeti-Arastirmasi-2020-37209 adresinden alındı

Yüksel, E. (2021, 03 23). Doğruluk Payı. Türkiye’nin dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde 11 sıra gerilediği iddiası: https://www.dogrulukpayi.com/dogrulama/turkiye-nin-dunyanin-en-mutlu-ulkeleri-listesinde-11-sira-geriledigi-iddiasi?gclid=CjwKCAjww-CGBhALEiwAQzWxOgrO8cbeiOU58ZrIxKJ5CwlTsrm-Y5-UjyCNDKqWqbfCfvRgA0fH_RoCK6sQAvD_BwE adresinden alındı

Bu İçeriği Puanlayın
+1
1.1k
+1
859
+1
568
+1
114
+1
11

Hasan Yılmaz

“Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisiyim. İktisadi ve tarihi konuları araştırmak hobilerim arasında. Güncel sorunların sebeplerini araştırıp, insanlara olabildiğince anlaşılabilir bir şekilde anlatmaktan çok zevk alırım. Yeni şeyler keşfetmeyi seviyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir