AR&GE:

 Kapitalizmin en büyük besini, büyümek ve genişlemektir. Bunu sağlayabilmek adına her gün yeni ürünler ya da hizmetler ortaya çıkarıyor veya var olan hizmet ya da ürünleri geliştiriyor. Birinci küreselleşme döneminden bugüne kitlesel üretimin yaygınlaşması hemen hemen tüm dünyada tüketim toplumlarını genişletti, bu özellikleri de yaygınlaştırdı. İnsanlar, öncesine göre daha uygun ve kaliteli ürünleri görünce ihtiyacı olmadığı halde ürünlere ve hizmetlere bütçesinden pay ayırmaya başladı.

 Bunu gören sermaye sahipleri; şirketler ve işletmeler, bu pastadan pay alabilmek adına çalışmalarını hızlandırmış ve artırmıştır. Tam da bu noktada Ar&Ge çalışmaları ortaya çıkıyor. Bu çalışmalar, küçük ve orta ölçekli şirketlerin çok da tercih ettiği bir şey değildir. Çünkü, Ar&Ge yatırımları geri dönüşlerini uzun yıllar sonra yapabilmektedir.    

 Her ne kadar bu yatırımın geri dönüşü uzun vadeli olsa da insanlığın ve buna hizmet eden ülke vatandaşlarının refahı ciddi oranda artmaktadır. Ar&Ge harcamalarını bir kayıp olarak görmeyip ciddi bütçeler ayıran devletler de bunun dönüşünü Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) olarak alabilmiştir. Dünya çapında hangi ülkelerin, Ar&Ge yatırımlarına ne kadar bütçe ayırdığı ve bu ülkelerin dünya GSYH sıralamasında yerine bir göz atalım.

 Unesco İstatistik Enstitüsünün 2018 yılında yaptığı bir çalışmaya göre, satın alma gücü paritesine göre ayarlanan Ar&Ge harcamaları sıralanmıştır. Buna göre dünyanın, bütçesinden en fazla pay ayırarak Ar&Ge harcaması yapan ülkesi 476,5 milyar dolar ile ABD olmuştur. ABD’yi takip ederek ikinci sıraya yerleşen ülke ise 370,6 milyar dolar ile Çin olmuştur. Bu iki ülkenin ardından üçüncü sıraya yerleşen ülke ise 170,5 milyar dolar ile Japonya olmuştur. Şimdi bu ülkelerin yanında bir de Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar pay ayırdığını inceleyelim. TÜİK verilerine göre aynı yıl ülkemizde Ar&Ge faaliyetlerine ayrılan bütçe 38,5 milyar dolardır. 

 Bu yatırımların, GSYH üzerindeki etkisini anlamadan önce şunu belirtmek isterim ki, yalnızca ABD ve Çin tarafından ayrılan Ar&Ge bütçesi, dünyanın %47’sini oluşturmaktadır. Yıllardan beri dünyanın en büyük ekonomileri olarak tanınan bu ülkelerin, tesadüf sonucu bu konuma geldiklerini düşünmek pek akıllıca olmazdı zaten.

 Şimdi de aynı yıl dünya ekonomi büyüklüğü sıralamasına göz gezdirebiliriz. 2018 yılı Statistics Times verilerine göre dünyanın en büyük ekonomisi 20,412.870 (milyar dolar) ile ABD olurken ikinci sırada 14,092.514 (milyar dolar) ile Çin’i görmekteyiz. İki devi takip ederek üçüncülük koltuğuna oturan ülke ise 5,167.051 (milyar dolar) ile Japonya olmuştur. Aynı yıl ülkemizin hasılatı 778,4 milyar dolar sınırında kalmıştır.

 Görüldüğü üzere Ar&Ge yatırımları, uzun vadede ülkelerin konumunu birinciliğe kadar taşıyabilecek etkiye sahiptir. Zira bulunmuşu yapmak değil, bulunmamışı yaratmak asıl kazancı ve dolayısıyla da itibarı getirir. 

KAYNAKÇA:

Hürriyet. (2018, 09 17). 2018'in en güçlü ekonomileri açıklandı! 192 ülke içinde bakın Türkiye kaçıncı sırada: https://www.hurriyet.com.tr/galeri-2018in-en-guclu-ekonomileri-aciklandi-bakin-turkiye-kacinci-sirada-40958661/13 adresinden alındı

Köksal, İ. (2018, 12 27). Dünya Halleri. Ar-Ge çalışmalarına en yüksek bütçeyi ayıran ülkeler: https://www.dunyahalleri.com/ar-ge-calismalarina-en-yuksek-butceyi-ayiran-ulkeler/ adresinden alındı

TÜİK. (2018). https://www.google.com/search?q=tc+2018+y%C4%B1l%C4%B1+ar+ge+harcamas%C4%B1&oq=tc+2018+y%C4%B1l%C4%B1+ar+ge+harcmas&aqs=chrome.1.69i57j33i10i160.15188j0j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8 adresinden alındı

Bu İçeriği Puanlayın
+1
5.8k
+1
3.5k
+1
2.5k
+1
6.9k
+1
1.5k

Hasan Yılmaz

“Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisiyim. İktisadi ve tarihi konuları araştırmak hobilerim arasında. Güncel sorunların sebeplerini araştırıp, insanlara olabildiğince anlaşılabilir bir şekilde anlatmaktan çok zevk alırım. Yeni şeyler keşfetmeyi seviyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.